piątek, 2 października 2020

Moje perfumy się zepsuły, czy jak prawidłowo przechowywać zapach.

Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie rozmowa z dziewczynami z pracy. Jedna z nich zauważyła, że jej perfumy zmieniły kolor z różowego na biały. Dlaczego tak się stało? Oczywiście wszystkiemu winien jest sposób przechowywania zapachu. Jak zatem prawidłowo przechowywać swoje perfumy, by zapobiec takim sytuacja.

Po pierwsze, perfumy nie lubią światła. Nie ma tu znaczenia czy mowa o świetle naturalnym czy sztucznym. Stała ekspozycja perfum na światło, zdecydowanie przyspiesza ich zepsucie.

Po drugie, odpowiednia temperatura. Perfumy mają dokładnie sprecyzowane upodobania. Nie za zimno i nie za gorąco, najlepiej ok. 20-22 stopni. Wyjątek stanowią specjalne lodówki do przechowywania perfum. Takie chłodziarki" posiadają najczęściej kolekcjonerzy i przechowują tam drogie, limitowane edycje zapachu. Przydatność perfum w takich warunkach może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt lat.

Po trzecie szczelne zamknięcie. Większość perfum posiada atomizery, które uniemożliwiają dostęp powietrza do wnętrza flakonu. Jednak ważne, by dokładnie zatykać korek a najlepiej chować perfumy do oryginalnych kartoników.

Na pewno nie na oknie w salonie, nie w łazience na półce to gdzie? Najlepiej perfumy przechowywać w kartoniku, schowane w szufladzie lub szafie.

Warto wspomnieć jednak, że nie zawsze perfumy, które zmieniły kolor zepsuły się. By tak było poza kolorem musi zmienić się zapach na zdecydowanie inny. 
Woń dość charakterystyczna gorzka, cierpka, stęchła. 

Jeśli Twoje perfumy nadal mają dobrą datę, nie pachną stęchło a tylko zmieniła im się kolor możesz ich nada używać.


Jednak czasami może się zdążyć, że zapach pomimo prawidłowego przechowywania zepsuje się. Cóż, w takiej sytuacji należy zerknąć na tył kartoniku i znak graficzny (PAO). Perfumy tak jak wszytkę kosmetyki posiadają datę przydatności. Otwarty słoiczek na tyle opakowania to ilość miesięcy, w których produkt jest przydatny do użytku. Oczywiście od momentu otwarcia produktu. Jest to w zależności od producenta od 12 do 36 miesięcy. W 2013 roku zostały wprowadzone nowe przepisy. Na kosmetykach z terminem ważności krótszym niż 30 miesięcy symbol słoiczka został zastąpiony klepsydrą, czyli graficznym znaczeniem zdania -NALEŻY ZUŻYĆ PRZED KOŃCEM. Obok klepsydry widnieje data ważności. Kosmetyki z dłuższa data niż 30 miesięcy nadal posiadają znak PAO. Możecie również spotkać produkty, na których jest klepsydra i kod PAO.


Możecie również znaleźć strony internetowe, które pomogą wam sprawdzić ważność perfum i kosmetyków. Chyba najbardziej popularne to świeżomierz  oraz checkcosmetic.
A teraz marsz do swoich toaletek i sprawdzajcie daty ważności i kody PAO.
Pachnącego dnia Wam życzę.
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz