czwartek, 16 lipca 2020

Oryginał czy podróbka... jak pachnie zapach?

Pierwsze skojarzenie, gdy słyszę hasło podróbka perfum to bardzo słaba jakość oraz kiepska trwałość. Często zapach podróbki jest zupełnie inny niż oryginalnych perfum. Czasem nazwa na flakonie lub kartonie jest inna (najczęściej 1 literka), a czasami płyn jest innej barwy. Różnica jest czasem praktycznie niezauważalna, inna czcionka lub celofan. Bardzo często równie cena jest zdecydowanie niższa, taka okazyjna. Oczywiście nie mówię o sytuacji, gdy porównujemy cenę z dużej stacjonarnej perfumerii do ceny internetowych perfumerii, gdzie często różnice się diametralne.
Jedne z najczęściej zadawanych pytań pracownikom perfumerii internetowych jest -Czy zapach jest oryginalny? Dlaczego cena jest zdecydowanie niższa niż w XYZ stacjonarnie?



Po pierwsze marża perfum  nakładana na sklepy internetowe jest mniejsza. Dlaczego ? Na to składa się kilka spraw, oto trzy najważniejsze:
- w stacjonarnych perfumeriach jest zatrudnionych dużo więcej osób, które często pracują na zmiany;
- lokale pod perfumerie są wynajmowane, więc sklep musi zarobić na czynsz;
- ochrona, to kolejny niezbędnik perfumerii, niestety biorąc pod uwagę wartość perfum, amatorów na darmowe egzemplarze nie brakuje;

Perfumerie internetowe nie potrzebują tego wszystkiego. Jeśli perfumeria nie posiada punktu odbioru osobistego, lokal może być mały, szary i smutny. Pracownicy dużych perfumerii, często pakują zamówienie bezpośrednio z magazynów, skąd później paczki zostają odebrane przez kuriera. Często perfumy sprzedawane zarówno detalicznie, jak i hurtowo a różnica w cenie jest niewielka. Sklepy internetowe nakręca reklama i opinie klientów. Niestety czasem zdarza się, że perfumerie kupują pozytywne opinie, jednak jest to ok 3% sklepów. Warto wiec przed zakupem zapachu w danym sklepie poczytać opinię na jego temat.



Na pewno nie jedna osoba spotkała się z podróbkami zapachu. Perfumy obok papierosów, ubrań i torebek to najpopularniejszy i najczęściej podrabiany produkt na świecie. Jeśli kupujesz zapach, wiedzące o tym, że nie jest on oryginalny, jest to Twoja świadoma decyzja, to wszystko jest ok. Liczysz się, z tym, że gdy kupujesz ''Chanella" za 30 zł na przydrożnym straganie, nie będą to oryginały. Jednak pomyśl, jak byś się poczuł, wręczając podróbkę zapachu w prezencie, nie wiedząc o tym. Wstyd, wściekłość, rozczarowanie to najłagodniejszy opis Twoich emocji.

Zjawisko było, jest i będzie niestety obecne, szczególnie jeśli kupujemy w internecie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie perfumy, których kolor jest inny niż pamiętasz, to podróbki. Bardzo często zapach, który przeszedł proces reformulacjii, zmienia delikatnie kolor, lub szatę graficzną opakowania.
Oryginalne, markowe zapachy to perfumeryjne dzieło sztuki, zamknięte w szklanych flakonach, które niestety dużo kosztuje. Drogie, wysokiej jakości składniki destylowane w laboratoriach przez bardzo długi czas.

Pamiętajcie, że sprzedaż podróbek reklamowanych jako oryginalne zapachy jest w Polsce nielegalne.
Jeśli masz wątpliwości czy dany zapach jest oryginalny, sprawdź numer seryjny, który znajduje się na spodzie flakonu oraz kartonika. Istnieje kilka wyszukiwarek internetowych, gdzie można sprawdzić czy zapach jest oryginalny, oraz kiedy został wyprodukowany.

artykule celowo nie padła żadna nazwa sklepu zarówno internetowego, jak i stacjonarnego.

Pachnącego dnia wam życzę.
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz